ASG, czyli broń, której może używać każdy

ASG to skrót od Air Soft Gun. Jest to broń palna, która imituje prawdziwe pistolety w skali 1 do 1. Ta broń została wyprodukowana w ten sposób, aby strzelając nie zrobić nikomu krzywdy. Jak to możliwe? To bardzo proste – do celu strzela się plastikowymi kulkami o średnicy 6 albo 8 milimetrów, które ważą od 0,11 do 0,80 gram. Jeżeli ktoś chce poczuć adrenalinę może oczywiście kupić sobie kulki metalowe. Jednak nie zawsze zostaną mu one sprzedane (ze względu na właściwości balistyczne).

Repliki ASG wykorzystywane są przede wszystkim do:

– zabawy;

– rozgrywek airsoftowych;

– ćwiczeń taktycznych

– treningów w grupach paramilitarnych.

Jeżeli chodzi o polskie prawo, to nie zabrania ona używania replik ASG, ponieważ nie jest to prawdziwa broń palna. Działanie ASG zostało oparte na broni pneumatycznej – kulka dostaje szybkości dzięki sprężonemu powietrzu albo gazowi. Patrząc pod kątem prawa repliki ASG, to po prostu zabawki, które nie mogą nikomu zrobić krzywdy, ponieważ energia wystrzeliwanego pocisku jest bardzo mała.

Jak się okazuje jest kilka rodzajów ASG. Do najpopularniejszych należą te, które można wyróżnić ze względu na sposób zasilania. Należą do nich:

ASG sprężynowe – są to takie repliki, którym na strzał pozwala ręczne naciągnięcie sprężyny. Ten napęd ma zastosowanie nie tylko w replikach ASG, ale również w karabinach wyborowych. Jak się okazuje cena repliki rośnie wraz z precyzją wykonania mechanizmu sprężynowego.

ASG gazowe – w tym modelu kulki, których używamy podczas zabawy czy też treningu wystrzeliwane są przy pomocy gazu, który jest umieszczony w specjalnym zbiorniku. Najczęściej stosowanym gazem w replikach jest propan. Wykorzystywany jest z względu na to, że nie zawiera specjalnych smarów, które są konieczne do konserwacji zaworów. Drugim gazem jest oczywiście dwutlenek węgla. Jak się okazuje te pistolety mogą wystrzeliwać kulki z różną prędkością (uwarunkowane jest to rozprężeniem gazu w zbiorniku). Repliki ASG na gaz są nieekonomiczne z racji ceny gazu i skomplikowanej obsługi repliki.

ASG elektryczne – jest to najpopularniejszy rodzaj replik. Wykorzystywane są na polach airsoftowych. Zasada działania tego pistoletu jest taka sama, jak sprężynowego, jednak sprężyny nie naciąga siła ludzkich rąk, a specjalny silnik. Te modele charakteryzują się szybkimi strzałami, jak również dużym zasięgiem.

– custom gun airsoft – jest to ASG, które zbudowane na bazie prawdziwych części od prawdziwych pistoletów. Dlatego też na ten rodzaj repliki należy mieć zezwolenie.

Poza ostatnim rodzajem replik te poprzednie produkowane są na bazie tworzyw sztucznych, jak również metali. Jeżeli przyjrzymy się replikom może okazać się, że w niektórych odnajdziemy również drewniane części.

ASG, to coś dla miłośników broni i militariów.

Wielu z nas ASG może mylić z paintballem. Musimy jednak pamiętać, że nie jest to to samo. Jak się okazuje ASG jest o wiele tańsze niż karabiny paintballowe, którymi strzelamy do siebie kulkami z farbą. Jeżeli ktoś jest miłośnikiem strzelectwa, to z pewnością należy zaproponować mu ASG.

You might also like

Dodaj komentarz