Strategia żywieniowa

Każdy człowiek się poci. Kiedy jest ciepło, albo kiedy intensywnie się ruszamy możemy stracić od jednego do dwóch litrów wody z organizmu. Jeśli jej odpowiednio szybko nie uzupełnimy, to może dojść do odwodnienia organizmu, które może zagrażać naszemu zdrowi, a nawet i życiu. Czym najlepiej uzupełnić braki? Pamiętajmy, że dobrze obmyślana strategia nawadniania organizmu przyniesie najlepsze skutki.

Kiedy ciężko pracujemy lub ćwiczymy wraz z potem nie pozbywamy się nie tylko wody, ale także składników mineralnych oraz witamin. Obecnie najpopularniejszym napojem, który ma zaspokoić zapotrzebowanie organizmu są izotoniki. Nawadnianie organizmu tego typu napojami, to dobra strategia dla naszego organizmu. Izotoniki to specjalnie skomponowane napoje, w skład których oprócz wody wchodzą specjalnie skomponowane minerały, węglowodany, a często również witaminy. Dzięki temu nasz organizm jest odpowiednio odżywiony – czyli nasza strategia dobrego odżywiania działa.

Czy takie napoje można pić? Jeśli tak to w jaki sposób i w jakich ilościach? Każdy organizm jest inny, dlatego dla każdego konsumenta powinna być obmyślana inna strategia. Musimy pamiętać, że takie napoje oczywiście można pić, ponieważ niezbędne składniki mineralne są potrzebne organizmowi. Jeśli chcemy wypić napój izotoniczny, to pamiętajmy o strategii odżywiania naszego organizmu – koniecznie musimy pamiętać, że nie możemy pić go tzw. duszkiem, czyli w pośpiechu. Powinniśmy się nim delektować i pić go małymi łyczkami. Przyjmuje się, że wypicie około 250 ml, czyli szklanki takiego napoju nie powinno trwać krócej niż minutę. Taka strategia picia tego typu napojów jest najlepsza dla każdego rodzaju organizmu (dla sportowca, dla nastolatka, dla mężczyzny i kobiety).

Jeśli jesteśmy zgrzani nie powinniśmy pić napojów zbyt ciepłych, bo jak wiadomo zalegają w żołądku, a tym samym trudniej się wchłaniają. Nie powinniśmy również pić ich za zimnych. Dobrze jest, kiedy są one delikatnie schłodzone, wtedy nie tylko smakują najlepiej, ale również chłodzą rozpalone ciało.

Ile takiego napoju można wypić, żeby było to bezpieczne dla organizmu? Wiele osób twierdzi, że przed intensywnym wysiłkiem dobrze jest wypić około 500 ml takiego napoju, w celu zabezpieczenia organizmu przed utratą wody. Podczas wysiłku należy podawać kolejne 200 ml co 30 minut, a po zakończeniu należy wypić kolejne 500 ml.

Pamiętajmy, że izotoniki są o wiele lepszym rozwiązaniem niż wszystkie napoje gazowane, coca-cola, soki, czy nawet woda. Okazuje się bowiem, że woda nie posiada zbyt wielu składników mineralnych i witamin. Dlatego też, jeżeli chcemy o siebie odpowiednio zadbać, to jak najbardziej powinniśmy postawić na izotoniki. Dzięki nim nasz organizm będzie doskonale odżywiony, my będziemy szczęśliwsi, ponieważ będziemy mieli w sobie o wiele więcej energii. A przecież o to właśnie nam chodzi. Pamiętajmy – jeżeli chcemy zadbać o nasz organizm, to najważniejsza jest strategia. Bez niej nawet jeżeli chcielibyśmy jak najlepiej, to nic nam nie wyjdzie z naszych pomysłów.

You might also like

Dodaj komentarz