Nostradamus – kim był i jakie ma dla nas znaczenie?

Tak się składa, że my – ludzie musimy w coś wierzyć, aby nadać swojemu życiu sens. Jedni wierzą w Boga, inni wierzą w pracę, w pieniądze, w miłość, w rodzinę i tak dalej. Musimy zajmować nasz umysł czymś, co w jakiś sposób nada naszemu życiu sens. Jest jeszcze jedna rzecz, którą uwielbiamy – bez względu na wykształcenie, pracę czy wiek – to przepowiednie. Słowa opisujące przyszłość, niekoniecznie w jasnych barwach, zapisane na kartach ksiąg sprzed kilkuset lat. Chętnie po nie sięgamy i szukamy w nich odniesień do panującej i otaczającej nas rzeczywistości, do wydarzeń, które już miały się odbyć. Oczywiście najbardziej fascynującymi momentami są te, kiedy dochodzimy do wniosku, że coś się sprawdziło….

Jednym z najchętniej czytanych i cytowanych przez nas wróżbitów przyszłości jest Nostradamus – z wykształcenia lekarz, z zamiłowania matematyk który żył w XVI wieku. Nostradamus dziś – bardziej niż z leczenia ludzi – znany jest ze swoich katastroficznych przepowiedni, które można przeczytać w wydanej w 1993 roku książce Francisa X Kinga pt. „Nostradamus. Wielka księga przepowiedni” . To, co charakterystyczne dla jego wróżb to to, że żadna z nich nie jest datowana. Nostradamus pisze – można tak powiedzieć – ogólnikami. Co jeszcze ciekawsze, swoje przepowiednie ujmował w rymowane czterowiersze pisane po sto centurii. Właściwie wszystkie dzieła zostały napisane w języku francuskim, tylko jedna w języku łacińskim.

Jak odczytywać przepowiednie Nostradamusa? Interpretatorzy podchodzą do tego bardzo sceptycznie. Jedni twierdzą, że pisał on o czasach i wydarzeniach sobie znanych, że pisał ogólnikami, które można dopasować do różnych zdarzeń. Istnieje także druga grupa interpretatorów. Ci z kolei uważają, że przewidział on najważniejsze wydarzenia w naszej historii. Miał przewidzieć między innymi tragiczną śmierć księżnej Diany czy też odwołanie Margaret Thatcher, światowy kryzys finansowy tudzież inwazję islamistów ze wschodu oraz południa. Co równie ciekawe, właśnie ataki islamistów, Nostradamus określił jako początek końca świata kierowany przez Antychrysta.

Jak pokazuje historia, islamiści ze wschodu i południa już nie raz na przełomie stuleci atakowali Europę. Nostradamus nie podając ani jednej daty nie daje nam więc pewności co do tego, kiedy ów koniec świata nastąpi. Najwięksi sceptycy, znający jego wróżby przepowiadają, że apokalipsa może rozegrać się nawet na dniach, gdyż – jak wiadomo – niedawno powstało Państwo Islamskie, które skutecznie daje o sobie znać poprzez masowe egzekucje niewiernych i publikowane z nich materiały w sieci.

Czy warto dawać wiarę przepowiednią takim jak te Nostradamusa? Zachęcamy do sceptycyzmu, zwłaszcza że mało jest takich które podają jakiekolwiek daty. Nie warto zaprzątać sobie głowy przepowiedniami sprzed setek lat, warto potraktować je bardziej jako ciekawostkę historyczną czy też naukową. Astrologia to niezwykle interesująca dziedzina, która jednak opiera się na wyobrażeniach oraz interpretacjach a jak powszechnie wiadomo – nie ma jedynych słusznych przekonań.

You might also like

Dodaj komentarz